Get Adobe Flash player

„…niezaprzeczalną wartością jest zaprezentowanie rozmaitych narzędzi i sprzętów używanych w dawnych obejściach i gospodarstwach. Jest to najlepsza bo naoczna lekcja historii przekazująca trud, ale także pomysłowość naszych przodków. Oglądając te przedmioty możemy dopiero ocenić tę długą i trudną drogę postępu…”

(recenzent Pan Dariusz Meller)

Szanowni Państwo, drodzy czytelnicy, mieszkańcy regionu i miłośnicy historii zarówno tej bliskiej, rodzinnej jak również środowiskowej, gminnej czy regionalnej.

Właśnie do Was kierujemy skromną formę naszej pracy zawartej w zbieraniu starych, nierzadko zabytkowych przedmiotów: gospodarstwa domowego, narzędzi, rzemiosła, urządzeń i maszyn dawnego rolnictwa. Staramy się w/w przedmioty opisać – ich budowę, zastosowanie i formy użytkowania na terenie wsi, regionu działania LGD Ziemia Gotyku. Zapewne niektórzy z Państwa ze zdziwieniem a nierzadko ze złośliwym uśmieszkiem pod nosem przyjmą formę naszej wystawy. Szczególnie Ci, dla których historia to szeregi wykutych dat, poczty władców ułożone jak talia kart, liczby różne i zdarzenia wojenne umieszczone matematycznie w danym czasie czy też długości i szerokości geograficznej.

Właśnie nasze działania w takiej formie wystawy ujęte niechaj będą zaprzeczeniem oklepanych form przedstawiania zdarzeń historycznych. Mając na względzie uszanowanie i powagę historii chcemy z wielką pokorą przedstawić nasze wiadomości i materiały czy też zgromadzone eksponaty. Czynimy to szczególnie pod adresem ludzi młodych, uczniów szkół różnego stopnia, a także ludzi dojrzałych celem powrotu do korzeni życia rodzinnego pochodzenia i tradycji regionalnych.

 

Kalendarium

czerwiec 2022
P W Ś C Pt S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
Ulti Clocks content

- Warto zobaczyć -

Szanowni Państwo!

Jeżeli jesteście w posiadaniu artykułów historycznych i zabytkowych gospodarstwa domowego, maszyn rolniczych, mebli i innych – możecie przyczynić się do powiększenia naszej wystawy ofiarując te rekwizyty na rzecz Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Łysomice.

Osoba do kontaktu: Adam Kozłowski, tel. kom. 601-262-454